Európa-bajnokság: Korán megismétlődik a tavalyi döntő

Olaszország 4.45, Döntetlen 3.00, Spanyolország 2.15

KELLEMETLEN EMLÉK

A 2012-es Európa-bajnokság döntőjében Spanyolország és Olaszország játszott egymással. Mindenki szoros meccsre számított, mert a két együttes a csoportkörben is találkozott, akkor 1-1 lett a végeredmény. Az olaszok magabiztosan meneteltek a fináléig, Mario Balotelli ikonikussá vált gólörömét mindannyian fel tudjuk idézni. A spanyolok címvédőként szintén jó teljesítményt nyújtottak, a fináléra úgy futottak ki, hogy csak egy gólt kaptak az egész tornán. Azt a gólt épp egy olasz játékos, Di Natale szerezte.

A finálé azonban teljesen más forgatókönyv szerint alakult, mint korábban bármely más Eb-döntő. Spanyolország 4-0-ra nyert, ezzel minden idők legnagyobb alázását mutatták be az aranyéremért folyó összecsapáson. Ennek a teljesítménynek köszönhetően Spanyolország elsőként megvédte bajnoki címét az Eb-k történetében.

EZ TÖRTÉNT A CSOPORTKÖRBEN

A 2016-os Európa-bajnokság csoportköreiben előzetesen Spanyolország abszolút esélyesnek számított a csoportgyőzelemre, míg az olaszok nem örülhettek, amikor Belgiumot, Svédországot és Írországot került melléjük a csoportba. Ehhez képest az olasz együttes volt az egyetlen két forduló után, amely csoportelső volt, míg a spanyolok két győzelmet követően kikaptak Horvátországtól. Emiatt a két csapat már a legjobb 16 közben egymással játszik, és biztos, hogy valamelyik gárda a negyeddöntőket otthonról nézheti.

A győztesnek nem lesz könnyű dolga, az elődöntőért Németországot kell legyűrni.

STATISZTIKÁK, ÉRDEKESSÉGEK

Olaszország a legutóbbi tíz Eb-meccséből háromszor találkozott a címvédővel, azaz Spanyolországgal. Emiatt nem nevezhető az együttes szerencsésnek, ha a sorsolást nézzük. A spanyolok 35. alkalommal mérkőznek meg majd az olaszokkal, ezzel Olaszország lesz a spanyolok leggyakoribb válogatott ellenfele. Ugyanennyi találkozót vívtak Portugália ellen is.

A két válogatott örökmérlege nagyon kiegyenlített, mindkét csapat 10 alkalommal nyert, és született 14 döntetlen is. A spanyolok és az olaszok nagy Eb-ellenfeleknek számítanak, ez lesz a hatodik Eb-találkozó a két nemzet között, ami rekordnak számít. A második helyen a német-holland duó áll öt összecsapással.

A hétfő esti mérkőzés sorozatban a harmadik torna, ahol összefutnak, 2008-ban a negyeddöntőben, míg 2012-ben a csoportkörben és a döntőben találkoztak. Utoljára két csapat tétmeccsen a 2013-as Konföderációs-kupa elődöntőjében játszottak, akkor 120 perc alatt nem született gól. A döntőbe a spanyolok jutott, miután 7-6-ra megnyerték a büntetőpárbajt, egyedül Bonucci hibázott.

Utoljára a két csapat idén márciusban játszott egymással, akkor egy felkészülési meccsen 1-1-es döntetlen született. A vezetést ugyan Insigne megszerezte az olaszoknak a 68. percben, de két perccel később Aduriz egyenlített.

Érdekesség, hogy az olasz labdarúgó-válogatott szövetségi kapitányának, Antonio Conténak közeli emlékei vannak a spanyolokról, az 1994-es világbajnokságon a pályán volt, amikor az olaszok 2-1-re nyertek. Ez volt az utolsó olyan mérkőzés világeseményen, ahol az olaszok nyerni tudtak rendes játékidőben a Spanyolország ellen.

Álvaro Morata a Juventus játékosa volt az elmúlt két évben, de a Real Madrid élt az opciós jogával, és visszavásárolták a spanyol csatárt. Morata így több volt klubtársa ellen is pályára fog lépni.

Tipp: Spanyolország jut tovább büntetőkkel @ 9.50