Európa-bajnokság: Elrajtol a halálcsoport is

Írország 3.40, Döntetlen 3.10, Svédország 2.45

Az ír és a svéd csapat jól ismeri egymást, mert a 2014-es világbajnoki selejtezőn egy csoportban szerepeltek. A svédek Dublinban meglepték az íreket, 2-1-re nyertek Elmander és Svensson góljával. Svédországban gól nélküli döntetlen született.

Mindkét együttes útja rögös volt az Európa-bajnokságra, a két válogatott csak pótselejtezőn vívta ki a kontinenstornán való részvételt. A svédek Ausztria és Oroszország mögött végeztek a harmadik helyen, míg Írország a lengyel-német páros mögött lett dobogós.

A két együttesben szerepel Európa két legeredményesebb válogatott focistája. Keane 67 gólt Írország színeiben, míg Zlatan Ibrahimovic 62 gólnál jár a svéd nemzeti együttesben. Robbie Keane 2006-ban egy barátságos meccsen már betalált Svédországnak, akkor Írország 3-0-ra nyert. Az örökranglistát Puskás Ferenc vezeti 84 góllal.

Írország korábban kétszer jutott ki Európa-bajnokságra, mindkét alkalommal kiestek a csoportkörben (1988, 2012). A zöldek sorozatban négy meccset elvesztettek a kontinenstornán, ha a svédektől is kikapnak, akkor ők lesznek az Eb-k történetének harmadik csapata, amely sorozatban ötször kikap.

Az ír válogatottban szerepel a legtöbb 35 év feletti focista, három rutinos róka (Given, O’Shea, Keane) is van a soraikban. A 40 éves Shay Given egy napig ez Eb-k történelmének legöregebb játékosa lesz, őt előzi majd meg Király Gábor az osztrákok ellen. Az ír kapus 20 éve mutatkozott be a válogatottban.

Svédország az előző tornán kiesett a csoportkörben. Zlatan ez Európa-bajnokságokat eredményesen szokta kezdeni, mindhárom svédek nyitó meccsen betalált 2002 óta. Ha Ibra az írek ellen is betalál, akkor ő lesz az első játékos, aki négy különböző Európa-bajnokságon is gólt szerez.

Tipp: Zlatan Ibrahimovic gólt szerez @ 2.60

Belgium 2.60, Döntetlen 3.00, Olaszország 3.25

Belgium a FIFA-világranglistán az elmúlt évtizedben sokat jött előre, jelenleg a második helyen állnak. Ez annak köszönhető, hogy a szövetségi kapitány, Marc Wilmots vezetésével 25 mérkőzést játszottak le, és ezeken csak kétszer kaptak ki. A belgákat mindössze Argentína verte el a vébén, illetve Wales a selejtezők során Wilmots alatt.

Belgium ellenfele Olaszország lesz, akik a legutóbbi kontinenstornán a döntőig jutottak. A fináléban elszenvedték minden idők legsúlyosabb vereségét, 4-0-ra kaptak ki a spanyoloktól. A selejtezők során veretlenek maradtak, hét győzelem mellett három döntetlent játszottak.

A két válogatott eddig 21-szer találkozott egymással, az örökmérleg Olaszországnak kedvez: négy belga győzelem mellett 13 olasz siker született. A két csapat nem rég játszott egymással barátságos találkozót. 2015. november 13-án Belgium 3-1-re nyert. A gólokat Jan Vertonghen, Kevin De Bruyne és Michy Batshuayi szerezték azt követően, hogy Antonio Candreva a harmadik percben még az olaszoknak szerzett vezetést.

Belgium és Olaszország utoljára Európa-bajnokságon 2000-ben találkozott egymással, akkor 2-0 lett a végeredmény. Érdekesség, hogy akkor a pályán volt mindkét szövetségi kapitány, Marc Wilmots és Antonio Conte is. A belga válogatottból ketten is az olasz bajnokságban szerepelnek, Radja Nainggolan az AS Roma, míg Dries Mertens a Napoli játékosa.

Conte az Európa-bajnokság után lemond a szövetségi kapitányi posztról, a Chelsea edzője lesz. A belgák elleni mérkőzésen közelről megnézheti Thibaut Courtois-t, aki nyártól az olasz szakember játékosa lesz.

Tipp: Dupla esély – Döntetlen vagy Olaszország @ 1.54